Varso Tower

luminance studio i HB Reavis – historia pewnego sukcesu

Promocja jednej z najważniejszych inwestycji budowlanych stolicy Polski.

Opublikowano: 27 grudnia, 2021

Kiedy firma HB Reavis, międzynarodowy dostawca przestrzeni pracy zgłosił się do nas z prośbą o stworzenie wizualizacji i animacji promujących ich dosłownie największe dzieło – największy w Unii Europejskiej wieżowiec Varso – wiedzieliśmy, że będzie to wymagające zadanie. Naszym celem była promocja przestrzeni biurowych, w jednej z najważniejszych inwestycji budowlanych stolicy Polski. Zasadniczo to do nas należała pomoc w stworzeniu materiałów marketingowych pozwalających na efektywną sprzedaż powierzchni biurowych budynku.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Case Study na stronach Procad: https://www.procad.pl/sucess-story-luminance-studio

Monumentalna bryła w sercu miasta – 310 metrowe marzenie architektów – ikoniczny biurowiec Varso

Położony w samym sercu Warszawy biurowiec Varso składa się z 3 budynków: Dwóch mniejszych biurowców Varso 1 i Varso 2 projektu HRA Architekci, gdzie oprócz powierzchni biurowych, znajdziemy również przestrzeń publiczną z sklepami, restauracjami oraz usługami. Na szczególną uwagę zasługuje ogromne lobby, w którym zobaczymy posadzone drzewa tworzące przyjazną, zieloną przestrzeń wewnątrz budynku.

Finalnie, wieża Varso Tower – 310-metrowe marzenie wielu projektantów i architektów. Budynek został zaprojektowany w renomowanej pracowni Foster + Partners, której architekci stworzyli wiele ikonicznych wieżowców na całym świecie. Na jego szczycie znajdziemy spektakularny taras widokowy z widokiem na panoramę Warszawy, restaurację, a nawet mini park.

„Poproszono nas o stworzenie dynamicznych i wciągających obrazów oraz animacji – biorąc pod uwagę wszystko powyższe, wiedzieliśmy, że będziemy musieli zadbać o każdy szczegół projektu budynku, odwzorować każdy detal i przedstawić każdą przestrzeń w bardzo poprawny jak i kreatywny sposób.”

Varso Place recepcja
Varso Place lobby

Wizualizacja 3D

Każdy detal ma znaczenie – położenie słońca i idące za nim cienie na budynku zostały odwzorowane z najwyższa precyzją.

Tego typu inwestycję są bardzo ”kontrowersyjne” – monumentalna bryła w sercu miasta budzi wiele emocji. Z tego właśnie powodu, jako najważniejszą wytyczną, którą otrzymaliśmy od HB Reavis, było trzymanie się realizmu i poprawności odwzorowania najmniejszych detalu projektu. Nie było tu pola manewru, które najczęściej objawia się pod pretekstem ”pokazać jak najładniej, niekoniecznie poprawnie projektowo”. Jako przykład możemy podać, że wysokość krawężników w otoczeniu inwestycji musiała być odwzorowana z dokładnością do 1cm zgodnie z stanem faktycznym.

Kwestie takie jak położenie Słońca i idące za nim cienie na budynku oraz jego otoczeniu również stanowiły newralgiczny punkt. Każdy element wizualizacji był surowo weryfikowany przez różne działy projektowe naszego klienta: Od gatunku roślin użytych w projekcie, materiały wykończeniowe budynku, aż po widoczność niektórych instalacji, np. wentylacji.

Restrykcje, wymogi, kluczowe przestrzenie

Foster + Partners i deweloper HB Reavis wyznaczyli kluczowe przestrzenie, które chcieli pokazać. Naszym zadaniem na pierwszym etapie koncepcyjnym jest zbadanie ich pod kątem kompozycji, ruchu kamery, światła i nastroju.

„Kiedy oceniamy budynek lub przestrzeń pod kątem wizualizacji, odkrywamy, że często ukazują nieoczekiwane rzeczy pod względem kompozycji i kadrów. Nasze spostrzeżenia następnie przekazujemy do konsultacji.”

Przy budynku tej rangi, bardzo restrykcyjnie podchodzi się do kwestii pokazania kontekstu budynku w jego otoczeniu. Po konsultacjach ustalamy finalne możliwości kadrowania i pory dnia jakie pojawią się na wizualizacji czy filmie.

Bezproblemowy import plików z Revita do 3ds Max pozwolił skupić się na kreatywnej stronie projektu pomijając niemalże zupełnie etap modelowania budynku.

Podobnie jak wszystkie realizacje luminance studio, w tym przypadku również wykorzystaliśmy szereg programów Autodesk aby sprostać wszystkim postawionym dla nas wyzwaniom.

Projekt budynku otrzymaliśmy w formie modelu Revit, oraz plikach .dwg z AutoCADa. W obecnych wersjach oprogramowania, import modelu Revit do naszego głównego narzędzia – 3ds Max przebiega niezwykle bezproblemowo.

Dzięki temu niemalże całkowicie mogliśmy przeskoczyć etap modelowania budynku od zera, co w tym przypadku byłoby naprawdę czasochłonne. I tak oto przemodelowaliśmy najważniejsze części inwestycji, oczyściliśmy model z zbędnych elementów i dodaliśmy ekstra detale. Następnie finalny model przeszedł przez szereg testów sprawdzających czy renderuje się poprawnie pod względem generowania GI (global illumination), refleksów czy cieniowania. Narzędzia 3ds max i jego świetna integracja z programami CAD poraź kolejny pokazują, że jest to jedno z najlepszych oprogramowań do tego typu zadań.

Dzięki wykorzystaniu modelu Revit, byliśmy pewni, że wszystkie detale są poprawne, a do procesu weryfikacji u klienta trafiały tylko te elementy, które były modelowane wyłącznie przez nas. To pozwoliło na zaoszczędzenie ogromnej ilości czasu na etapie weryfikacyjnym, co dało nam znacznie więcej czasu na etap kreatywny.

Varso Tower wizualizacja 3D
Varso Place

Wizualizacja 3D

Dzięki temu projektowi umocniliśmy naszą pozycję na rynku. Czujemy, że nasza współpraca przyczyniła się do rozwoju tej inwestycji w wielu aspektach.

Nasze realizacje związane z Varso pojawiają się niemalże w każdym możliwym miejscu – od strony www inwestycji, social mediach, aż po wewnętrzne spotkania z potencjalnymi najemcami powierzchni w budynku. Dzięki ogromnej precyzji odwzorowania projektu, bardzo często nasze wizualizacje wpływają na proces decyzyjny w ostatnim etapie projektowym danej powierzchni.

Firma HB Reavis czynnie korzysta z naszych usług w celu zwiększenia efektywności marketingu inwestycji, co nas bardzo cieszy. Z dumą spoglądamy na Varso, prawdziwą perełkę w naszym portfolio. Podczas tej współpracy nauczyliśmy się wiele w kwestii organizacji pracy przy dużym i wymagającym projekcie, zarządzaniem naszymi zasobami i radzeniem sobie z ogromnymi ilościami danych generowanych przy tego typu realizacji. Oprogramowanie Autodesk stanowiło dla nas kluczowy zasób do zmierzenia się z tymi wyzwaniami.

„Dzięki realizacjom przygotowanym dla Varso umocniliśmy naszą renomę w Polsce jak i zyskaliśmy rozgłos na arenie międzynarodowej. Jesteśmy gotowi na kolejne, jeszcze większe wyzwania!”